Kas yra NFC, jo privalumai apsaugos sistemose ir versle

Esame jau įpratę naudotis įėjimo kortelėmis, kuriomis kas rytą atveriame biuro duris, ta pačia kortele atsiskaitome kavinėje, vienu kortelės brūkštelėjimu aparate pasiimame darbui reikiamus įrankius ar bibliotekoje knygą. Galimybės yra dar platesnės, todėl metas detaliau aptarti, kokia gi technologija yra naudojama, kuo ji ypatinga, kuo ir kaip skiriasi nuo kitų bekontakčių komunikacijos būdų ir, svarbiausia, kaip gali būti panaudojama jūs versle, kuriant efektyvesnius ir greitus procesus.

NFC yra Near Field Communication trumpinys. Tai yra Radio Frequency  IDentification (RFID) atmaina, skirta bekontakčiam duomenų perdavimui nedideliais atstumais ir standartizuota plačiam naudojimui. NFC pagrindus  dar praėjusio šimtmečio pabaigoje padėjo tokios inovatyvios kompanijos, kaip „Sony“, „Nokia“ ir „Philips“. Buvo sukurti vieningi standartai, kurie įgalino technologiją taikyti plačiai, įvairiose srityse. Trumpo nuotolio belaidžio ryšio technologija milijonams vartotojų pasaulyje lengvina gyvenimą, daro jį patogesnį, nes galima lengviau atlikti transakcijas (sandorius), keistis skaitmeniniu turiniu, sujunti elektroninius įrenginius tik prilietimu. NFC yra suderinama su šimtais milijonų bekontakčių kortelių ir skaitytuvų, kurie veikia visame pasaulyje.

Įkurta daug organizacijų, remiančių technologijos plėtrą ir užtikrinančių vieningo standarto taikymą. Viena tokių organizacijų – „NFC forum“ (https://nfc-forum.org/), kurios svetainėje pateikiama išsami informacija apie NFC technologiją, specifikacijas, produktus, pritaikymą.  Ten pat pateikiama ir techninė informacija bei tam naudojami standartai ISO/IEC 18092, iš dalies ISO/IEC 14443. Norintiems detaliau susipažinti su NFC technologija siūlome peržiūrėti: https://youtu.be/8q9iISSRx7k

Palyginkime NFC technologiją su Bluetooth ir Wi-Fi

NFC privalumai – perduodant informaciją nereikia įrenginių „poruoti“ ar kitaip juos suderinti, tiesiog pakanka priglausti. Norint pasinaudoti Bluetooth ryšiu, reikia „suporuoti“ įrenginius, apsikeičiant tam tikrais duomenimis, tačiau galima perduoti didesnius duomenų kiekius ir didesniu atstumu (dešimtimis metrų).

Wi-Fi ryšys taip pat reikalauja autentifikacijos, reikia įvesti slaptažodį. Su savo įrenginiais tai nesudaro daug problemų, tačiau norint pasinaudoti kitų žmonių įrenginiais tai sukelia keblumų. Su NFC viskas daug paprasčiau, pvz. vakarėlio metu visi  telefonai, turintys NFC funkciją,  gali per televizorių transliuoti nuotraukas ir video.

Kitas svarbus momentas – Bluetooth ir Wi-Fi sunaudojama energija. Niekam ne paslaptis, kad išmanieji telefonai greičiau išsikrauna, jei įjungtos šios dvi ryšio priemonės. Jau nekalbant apie tai, kaip eikvojama baterija, perduodant didelius informacijos kiekius.

Trečias privalumas – itin greitas NFC įrenginių susijungimas: per 0,1 sekundės.

Apibendrinant, NFC  labiausiai pritaikytas trumpoms ir greitoms operacijoms, kuomet pakanka nedaug duomenų (praėjimo kontrolė, mokėjimai, transporto bilietai, įrenginių poravimas). Jei reikia perduoti daugiau informacijos, estafetę perima kitos technologijos: Bluetooth  arba WiFi.

Kaip veikia NFC technologija?

Žemiau paveikslėlyje pateikti 3 NFC veikimo metodai: kortelės nuskaitymas, įrenginių „bendravimas“, NFC įrenginys – kortelė.

Pirmuoju atveju NFC įrenginio pagalba  informacija nuskaitoma iš NFC kortelės ar žymės  arba įrašoma į jas, pvz., praėjimo kontrolė, transporto bilietas.

Antru atveju prietaisai bendrauja tarpusavyje, perduodami informaciją, pvz., įrenginių poravimas, vizitinės kortelės informacijos perdavimas, nuotraukų ar muzikos persiuntimas.

Trečiuoju atveju mobilus NFC įrenginys „tampa“ kortele, kurią kiti NFC  įrenginiai mato kaip aprašyta pirmame variante, pvz., NFC telefonas naudojamas praėjimui į patalpas, apmokėjimui, bilieto nuskaitymui.

Kitame mūsų blogo straipsnyje aptarsime įdomesnius NFC technologijos panaudojimo atvejus ir būdus, sekite mūsų naujienas www.acoris.lt